Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska

biuro@zgklw.pl

18 26 347 21

e urząd

Walka ze smokiem zwanym – smogiem!

Kategoria:

 

Jak przekonały nas dzieci z oddziałów przedszkolnych, tematyka zanieczyszczeń i ochrony powietrza nie jest obca najmłodszym Mieszkańcom naszej Gminy. W dniach 4 i 5 października 2018 r. Szkoły Podstawowe z terenu gminy Lipnica Wielka oraz Przedszkole publiczne w Kiczorach przeprowadziły akcję edukacyjną w zakresie ochrony powietrza, w której z ogromnym zaangażowaniem wzięły udział przedszkolaki pod opieką swoich nauczycieli i opiekunów.

Każda z placówek przygotowała bogaty program artystyczny obejmujący występy recytatorskie, muzyczne, taneczne i aktorskie najmłodszych uczniów. Dzieci oprócz ciekawej treści wystąpień posiadały również kolorowe przebrania oraz scenerię, które całościowo stwarzały bajkową atmosferę, przykuwającą uwagę widzów.

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej oraz Szkoła Podstawowa Nr 4 im. dr. Emila Kowalczyka w Lipnicy Wielkiej przygotowały w swoich szkołach teatrzyk pt.: „Królewna Śmieszka i ekoludki”, który wciągnął widzów w baśniową historię o naszym środowisku. Zanieczyszczona przyroda była w niej miejscem nieprzyjemnym i trudnym do życia. Na szczęście w zanieczyszczonej krainie pojawiły się ekoludki, którymi w naszym środowisku są ludzie o niego dbający. Po dużym wkładzie pracy ekobohaterów, smok „Smog” został pokonany, a mieszkańcy krainy żyli długo, zdrowo i pogodnie tworząc szczęśliwe zakończenie historii. Opowiedziana w sposób bajkowy tematyka zanieczyszczeń i ochrony środowiska, wzbogacona barwnym tańcem i piosenkami, była bardzo dobrym sposobem na zainteresowanie problemem najmłodszych.

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Józefiny i Emila Mików w Lipnicy Wielkiej oraz Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach wraz z Publicznym Przedszkolem w Kiczorach zorganizowały występ artystyczny najmłodszych rozpoczynający się od wjechania na salę lokomotywy stworzonej z rozśpiewanych dzieci. Przedszkolaki przygotowały ciekawe zestawienie wierszyków i wystąpień przedstawiających zagrożenia dla naszej planety, spowodowane różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Zwróciły uwagę nie tylko na problem smogu i związanym z nim paleniem śmieci, ale również zaprezentowały tematykę zanieczyszczeń i ochrony wody, gleby, zwracając uwagę na ich wpływ na życie ludzi, roślin i zwierząt. Dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2 przebrane były w kolorowe kwiaty, reprezentując pożądany stan czystej przyrody. Dzieci z placówek oświatowych w Kiczorach przebrane były za zwierzęta, które opowiedziały publiczności jak na nie wpływają złe działania ludzi, powodujące zanieczyszczenia przestrzeni, w której żyją. Dzieci nauczyły zebranych gości co należy robić, aby poprawić stan atmosfery, a także czego nie należy robić, aby nie szkodzić sobie i środowisku. Przedszkolaki z dużym entuzjazmem śpiewały o ochronie przyrody głośno wykrzykując „Dość tego palenia!”. Przedstawiły również scenę wizyty u lekarza, obrazując problemy zdrowotne wywołane zanieczyszczonym powietrzem, na które najlepszą przepisaną receptą było czyste powietrze, i które to lekarstwo na pewno przydałoby się całej naszej Gminie.

Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Św. Stanisława Kostki w Lipnicy Wielkiej przygotowała bogaty program recytatorsko muzyczny, zapoznając publiczność z zagrożeniami wynikającymi z zanieczyszczeń powietrza i środowiska oraz pokazując jak należy dbać o przyrodę, aby żyć zdrowo w czystym środowisku. Dzieci w tle posiadały dumne hasło „Dbamy o środowisko” wokół którego umieszczone zostały hasła promujące ochronę środowiska i opisujące zagrożenia wynikające z niewłaściwego z nim postępowania. Stosownie do przekazywanej treści, dzieci posiadały barwne stroje, wcielając się w role elementów przyrody i z dużym entuzjazmem przekonując widzów, że potrzebują one naszej troski, bez naszej pomocy nie przetrwają.

Wszystkie przedstawienia bardzo spodobały się publiczności, która nagrodziła Przedszkolaków gromkimi brawami. Szkoły na czele z ich Dyrektorami oraz Nauczycielami pracującymi z najmłodszymi, przeprowadziły spotkania w sposób zorganizowany, ciekawy i barwny. Opiekunowie włożyli ogrom pracy w przygotowanie najmłodszych uczniów oraz w przekazanie im wiedzy na temat ochrony środowiska, w tym szczególnie ochrony powietrza, co zaowocowało dużym sukcesem na scenie. Dzieci natomiast wykazały się ogromną energią i aktywnością w zaprezentowaniu swojej wiedzy i w przekazaniu publiczności informacji o tym jak należy dbać o środowisko. Przedszkolaki swoim energicznym i świadomym występem przekonały wszystkich obecnych, że warto zadbać o czystość naszego powietrza i podjąć działania by razem z dziećmi pokonać przedstawionego przez nich smoka, który zwie się Smog.

Zorganizowane wydarzenie związane było z przekazaniem placówkom przedszkolnym przez Marszałka Województwa Małopolskiego oczyszczaczy powietrza, które mają zapewnić najmłodszym oddychanie czystym i zdrowym powietrzem w czasie pobytu w szkole. Oczyszczacz został przekazany w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

Na akcji edukacyjnej obecni byli również przedstawiciele Wójta Gminy Lipnica Wielka – pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, który to pośredniczył w organizacji i przekazaniu oczyszczaczy placówkom. Obserwując zaangażowanie najmłodszych Mieszkańców w ochronę środowiska, Gmina z dumą można stwierdzić, że rośnie nam pokolenie świadome ekologiczne, w którego rękach nasze środowisko będzie bezpieczne.


Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Lipnicy WielkiejSzkoła Podstawowa Nr 2 im. Józefiny i Emila Mików w Lipnicy Wielkiej

 

Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Św. Stanisława Kostki w Lipnicy Wielkiej


Szkoła Podstawowa Nr 4 im. dr. Emila Kowalczyka w Lipnicy Wielkiej

 

 Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach oraz Publiczne Przedszkole w Kiczorach